Forum www.wilawiankipierwszade.fora.pl Strona Główna www.wilawiankipierwszade.fora.pl
forum klasy 1d
 
 FAQFAQ   SzukajSzukaj   UżytkownicyUżytkownicy   GrupyGrupy   GalerieGalerie   RejestracjaRejestracja 
 ProfilProfil   Zaloguj się, by sprawdzić wiadomościZaloguj się, by sprawdzić wiadomości   ZalogujZaloguj 

Lekturka "Cierpienie Młodego Wertera"
Idź do strony 1, 2, 3, 4  Następny
 
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum www.wilawiankipierwszade.fora.pl Strona Główna -> zaaaaaaaadania / j.polski
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Pała




Dołączył: 16 Wrz 2010
Posty: 218
Przeczytał: 0 tematów

Pomógł: 5 razy
Ostrzeżeń: 0/5
Skąd: Piaski

PostWysłany: Pon 18:54, 03 Paź 2011    Temat postu: Lekturka "Cierpienie Młodego Wertera"

Kiedy ją mamy?; >

Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Weronika




Dołączył: 18 Wrz 2010
Posty: 282
Przeczytał: 0 tematów

Pomógł: 5 razy
Ostrzeżeń: 0/5
Skąd: Piaski

PostWysłany: Pon 19:14, 03 Paź 2011    Temat postu:

12 czy jakoś tak.

Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Pała




Dołączył: 16 Wrz 2010
Posty: 218
Przeczytał: 0 tematów

Pomógł: 5 razy
Ostrzeżeń: 0/5
Skąd: Piaski

PostWysłany: Czw 17:35, 13 Paź 2011    Temat postu:

Dobra panie i panowie zaczynamy odpowiadać na pytania z kartki.;DD

1.
• W wieku 14 lat Goethe słuchał koncertu siedmioletniego wówczas Mozarta.
• Goethe w latach 80. XVIII w. udał się w podróż do Włoch. W drodze zatrzymał się na kilka dni w Szwajcarii. Pozostawił tam swoje pisma. Po 100 latach okazało się, że było to wprowadzenie do dramatu „Faust”.
• Goethe ożenił się z Christianą Vulpius dopiero po 18 latach trwania związku.
• W wieku 22 lat Goethe zakochał się w zamężnej Charlotcie. Została ona pierwowzorem bohaterki „Cierpień młodego Wertera”.
• Goethe został nobilitowany w 1782 r.
• Przyczyną śmierci Goethego było zapalenie płuc.
• Zmarł w Weimarze, w całkowitym osamotnieniu, po śmierci żony i jedynego syna.
• W roku 1770 ukazał się anonimowo jego pierwszy zbiór poezji "Annette”
• Brał udział w Kongresie wiedeńskim w latach 1814-15.
Powieść epistolarna – powieść skonstruowana w formie listów (niekiedy przeplatających się z fragmentami pamiętnika), wymienianych między sobą przez bohaterów. W XIX wieku, w związku z wprowadzeniem wszystkowiedzącego narratora, popularność tej formy powieściowej zmalała.


Post został pochwalony 1 raz
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
mparzy




Dołączył: 19 Wrz 2010
Posty: 104
Przeczytał: 0 tematów

Pomógł: 4 razy
Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Nie 1:25, 16 Paź 2011    Temat postu:

8. Co czyta Werter:
Werter potrafił ją nie tylko czytać, ale także interpretować, co świadczy o jego mądrości i utalentowaniu. Można zauważyć, że literatura rozwijała i kształtowała tego młodego człowieka, odzwierciedlając przy tym jego nastroje. Werter początkowo czytał dzieła Homera. Obcowanie z tą literaturą, a zwłaszcza Odyseją, wyciszało, uspokajało i koiło bóle Wertera. Po pewnym czasie zaczął on jednak czytać Pieśni Osjana – utwory pełne grozy, tajemnicy i gotyckiej atmosfery. Te utwory symbolizowały przemianę Wertera, jego samobójcze myśli i w efekcie towarzyszyły mu aż do śmierci.

13. Dlaczego Albert jest związany z Lottą?

Lotta i Albert znają się od wielu lat. Matka dziewczyny na łożu śmierci poprosiła mężczyznę, by uszczęśliwił jej córkę. Albert szczerze kocha narzeczoną i ufa jej. Jest także pewny uczuć Lotty. Kobieta darzy go przywiązaniem i szczerą miłością, choć dostrzega, że między nimi nie ma takiego porozumienia, jakie łączy ją z Werterem. Pobierają się. Powrót Wertera, jego częste wizyty, burzą spokój ich domu. Albert z czasem zaczyna chłodniej podchodzić do przyjaźni żony z drugim mężczyzną, którego nigdy nie traktował jak rywala. Lotta postanawia zrezygnować ze spotkań z Werterem dla dobra małżeństwa, by przekonać męża o swojej miłości.

9. Co rysuje głowny bohater?

Werter rysował głównie naturę, jednym z jego rysunków był rysunek dwojga bawiących się dzieci w Wahlheim. Później zaczął rysować sylwetki Lotty, jedną z nich dołączył do swojego listu pożegnalnego do ukochanej, gdy postanowił popełnić samobójstwo.

2. Wyjaśnij pojęcie Weltschmerz, kto jest jego twórcą?

Weltschmerz (pol. ból świata) – depresja, smutek, apatia, wynikające z myśli o niedoskonałości świata; sentymentalny pesymizm; chandra, spleen. Choć niekiedy uważa się, że pojęcie to pochodzi z utworu Cierpienia młodego Wertera, napisanego przez prekursora niemieckiego romantyzmu Johana Wolfganga Goethego, właściwym jego twórcą jest inny preromantyk niemiecki Jean Paul, właśc. Johann Paul Friedrich Richter.

Weltschmerz jest bezsilnością wobec zła i absurdu świata, z którym nie można się pogodzić i nie da się walczyć.

19. Utwór kończy się śmiercią Wertera i jego pogrzebem. Werter pożycza od Alberta pistolety i strzela sobie w głowę nad prawym okiem. Umiera następnego dnia, w południe. Atmosfera jest ponura, wstrząsająca. Albert jest przerazony a Lotta pełna żalu, Werter zostaje pogrzebany bez towarzystwa ludzi których kochał i cenił - Lotty i Alberta, na jego pogrzebie nie ma nawet duchownego. Panuje smutek i żal po stracie młodego romantyka.

6 punktów zrobionych, 13 more to go. Smile


Post został pochwalony 2 razy

Ostatnio zmieniony przez mparzy dnia Nie 1:46, 16 Paź 2011, w całości zmieniany 2 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Michał Baran




Dołączył: 23 Wrz 2010
Posty: 9
Przeczytał: 0 tematów

Pomógł: 1 raz
Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Pon 21:16, 17 Paź 2011    Temat postu:

15. Dlaczego 28 sierpnia i 10 września są datami ważnymi dla Wertera?
Werter w liście z 28 sierpnia opisuje dzień swoich urodzin. Otrzymuje on pakunek od swego rywala Alberta. W owym pakunku znajduje się bladoróżowa przepaska, którą Lotta miała na sobie w dniu, gdy się poznali. Werter jest bardzo szczęśliwy, iż dostał tak osobisty prezent. Wspomina i od początku przeżywa dawne chwile spędzone razem z Lotą. Jego rozważania wskazują na wielką wrażliwość, niemożność pogodzenia swoich oczekiwań i pragnień z rzeczywistością. Jego miłość do Loty jest miłością platoniczną, czystą, ale nieszczęśliwą, która przesłoniła mu cały świat i banalną rzeczywistość. 10 września po tygodniach rozterkek, sprzecznych uczuć, wzrastającego napięcia wewnętrznego, decyduje się Werter na odejście. Wieczór spędza w towarzystwie Lotty i Alberta, nic im jednak nie mówi o swoim zamiarze. Wyjeżdża bez pożegnania.

14. Mężczyźni w życiu Loty.
Werter -mieszczanin, poeta i artysta – malarz. O jego wyglądzie zewnętrznym nic nie wiadomo. Od chwili poznania Lotty chodzi ubrany w niebieski frak i żółtą kamizelkę. Mężczyzna młody, szlachetny, o wrażliwej duszy. Wykształcony i utalentowany artystycznie. Nadmiernie wrażliwy, zachwyca się najdrobniejszym przejawem natury. Potrafi łatwo się wzruszać, a w chwilach uniesienia płacze. Jest skłonny do refleksji. Od pierwszego wejrzenia zakochuje się w Lotcie, choć wie, że dziewczyna jest zaręczona z innym.
Albert- Narzeczony Lotty, później jej mąż. Człowiek szlachetny, dobry, pracowity, o racjonalnym umyśle. Bardzo kocha Lottę, a przywiązanie Wertera do dziewczyny traktuje jak kolejny wyraz uwielbienia i to potęguje jego uczucia do niej. Zna Lottę od wielu lat. Tolerancyjny i wyrozumiały dla przyjaźni narzeczonej i Wertera. Jest pewien jej uczuć i nie okazuje zazdrości. Wertera traktuje jak przyjaciela. Wyczuwa, że jego obecność wpływa niekorzystnie na nastrój młodzieńca i najczęściej zostawia go samego z Lottą. W końcu wizyty Wertera, jego nerwowe zachowanie, sprawiają, że Albert prosi żonę o ograniczenie kontaktów z młodzieńcem.

10. Kobiety w życiu Wertera.
Lota- Welter zakochał się w niej, choć wiedział, że ma ona narzeczonego.
Panna von B. – niebieskooka dziewczyna, podobna do Lotty. Werter poznaje ją podczas pracy w poselstwie. Miła i naturalna, źle się czuje w domu bogatej ciotki.
Eleonora- zakochała się w nim, choć flirtował z jej siostrą.


Jak ktoś ma coś to by się przydało wrzucić... Już tylko 10 Very Happy


Post został pochwalony 1 raz
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
mparzy




Dołączył: 19 Wrz 2010
Posty: 104
Przeczytał: 0 tematów

Pomógł: 4 razy
Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Wto 19:33, 18 Paź 2011    Temat postu:

4. Jak wygląda opisana przestrzeń? (wymień i zaznacz opisy jej elementów tj. ogród, miasto..)

Ogród, przyroda:
Przyroda jest nierozerwalnie złączona z losami tytułowego bohatera dzieła. Gdy jest szczęśliwy, otaczająca go natura staje się dla niego rajskim ogrodem. Kiedy coraz bardziej popada w apatię przyroda zmienia się w „nieznośnego dręczyciela, katującego ducha”. Siły natury niszczą ukochane miejsca, w których przebywał z Lottą i które wypełniały były jego wspomnieniami.


Wieś:
Wieś dla głównego bohatera jest miejscem ucieczki przed zgiełkiem miasta, miejscem, w którym obcuje z naturą, zachwyca się każdym jej przejawem. To na wsi poznaje ludzi prostodusznych, którzy mają na niego pozytywny wpływ. Twierdzi, że wśród mieszkańców wsi można odnaleźć prawdziwe i szczere uczucia.

5. Na czym polega psychizacja obrazu? Wyszukaj fragmenty świadczące o tym, że natura żyje razem z bohaterem, jest odzwierciedleniem jego nastroju.

Dla Wertera przyroda, natura to siła mogąca nieść ukojenie, napełniać radością życia, spokojem. Przybywa na wieś, aby tam, w zaciszu, ukoić nerwy po przeżyciach związanych ze skandalem towarzyskim, który wywołał nieostrożnym postępowaniem wobec dwóch sióstr. Podziwia przyrodę, sielski pejzaż, łąki, kwiaty, czyta dzieła Homera i odczuwa pełną harmonię ze światem. Przyroda działa na niego jak lek. Tak jest przez cały okres, kiedy bohater przeżywa porywy uczuć do Lotty.

Gdy okazuje się, że nie ma nadziei na to, by ukochana kiedykolwiek do niego należała, Werter zaczyna postrzegać świat w ciemnych barwach. Przyroda staje się złowroga, obca, brak w niej elementów, które kiedyś tchnęły bezpieczeństwem, spokojem (np. potężne drzewa orzechowe - symbol spokoju, ładu, porządku zostają wycięte). Werter szuka opisów przyrody dzikiej, przerażających - sięga po Pieśni Osjana, w których tłem wydarzeń jest typowo romantyczny krajobraz, przyroda niesie ze sobą tajemnicę, jest niezgłębioną potęgą.
Fragmenty: ....

11. Przy studni - WTF? ale chyba chodzi o:

W pobliżu ogrodu Werter odnajduje studnię. Każdego dnia przesiaduje w tym miejscu co najmniej godzinę.

Obserwuje dziewczęta przychodzące po wodę z miasta. Do snu czytuje Homera, którym utula buntowniczą naturę. W liście do Wilhelma prosi, żeby nie przysyłał książek, które miały dawniej ogromny wpływ na jego i tak niespokojne serce. Okoliczni mieszkańcy, a zwłaszcza dzieci, darzą Wertera sympatią. Początkowo unikają go, chociaż stara się nawiązywać z nimi rozmowę. Pewnego dnia pomaga przy studni młodej służącej, która nie może postawić naczynia z wodą na głowie. Ludzie są tu poczciwi i dobrzy, skupieni na pracy, pozwalającej im żyć. Rozmowy z nimi mają pozytywny wpływ na młodzieńca. Czasami przypomina sobie, że drzemią w nim siły, których nie wykorzystuje. Jako artysta czuje się niezrozumianym przez otoczenie.
Jedyną osobą, przed którą otwierał serce i która go doceniała, była zmarła przyjaciółka.

Polecam skorzystać z tego, może coś później wrzucę, ale nie mam czasu Wink


Post został pochwalony 0 razy

Ostatnio zmieniony przez mparzy dnia Wto 19:39, 18 Paź 2011, w całości zmieniany 1 raz
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Pała




Dołączył: 16 Wrz 2010
Posty: 218
Przeczytał: 0 tematów

Pomógł: 5 razy
Ostrzeżeń: 0/5
Skąd: Piaski

PostWysłany: Wto 19:40, 18 Paź 2011    Temat postu:

11. Według mnie jest to dzień 6 lipca, kiedy Werter z Lotta i jej siostrami udają się nad studnię.

Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Weronika




Dołączył: 18 Wrz 2010
Posty: 282
Przeczytał: 0 tematów

Pomógł: 5 razy
Ostrzeżeń: 0/5
Skąd: Piaski

PostWysłany: Wto 20:32, 18 Paź 2011    Temat postu:

7. nie bardzo wiem, chodzi o werteryzm ?
jeśli tak, to ten tekst jest dobry myślę. ale nie wiem, macie inne pomysły?

Losy i światopogląd głównego bohatera powieści Goethego ukształtowały nową postawę – postawę
werteryczną - werteryzm, a także nowy typ bohatera – bohatera werterycznego.
Bohater werteryczny zazwyczaj jest człowiekiem samotnym i niezrozumianym przez otoczenie. To
odosobnienie wiąże się z jego charakterem i postawą życiową. Zajęty wyłącznie sobą, zwrócony do
wewnątrz, odwraca się od drugiego człowieka. Dlatego między innymi nie rozumie i nie docenia tego, co dla
innych jest sensem życia: praktycznego działania, użyteczności społecznej.
Czuje bezsens egzystencji, brak celu w życiu, według niego czynne działanie zawsze przynosi
rozczarowanie i klęski, dlatego przyjmuje postawę rezygnacji. Zamiast próbować realizować górnolotne
zamierzenia, woli pozostać w sferze marzeń i tęsknoty za lepszym życiem. Bierna postawa skłania go do
rozmyślań i rozpamiętywania drobiazgowo każdej sytuacji. Bohater werteryczny jest wrażliwy i uczuciowy.
Szuka kontaktu z naturą, bliskości przyrody. Buntuje się przeciwko niesprawiedliwym prawom, przesądom
stanowym, złej naturze, a także rozdwojonej istocie człowieka. Nie może zrealizować swoich ideałów i
osobowości w otaczającej go rzeczywistości. Popada w stany depresyjne. Konflikt ze światem i ze sobą
samym najczęściej doprowadza go do samobójstwa.
Werteryzm jest to więc ból duszy, ból istnienia, wywołany nadwrażliwością i niemożliwością spełnienia się
pragnień, zaspokojenia oczekiwań. Zranione uczucia i urażona duma wprowadzają umysł w stan zamętu,
skłócony ze światem bohater pogrąża się w rezygnacji. Samobójstwo jawi mu się jako jedyne wyjście z
dręczącej sytuacji. Werteryzm to niemożność opanowania, ani kontrolowania własnych namiętności, co
prowadzi do odkrycia niszczącej potęgi samodestrukcji. Jednostka popada w głęboką melancholię,
pesymizm, ponieważ uczucie miłosne, które jej towarzyszy, zakłada nieuchronne poczucie winy. Werteryzm
prowadzi więc do cierpienia, które jest nieuleczalne. Niezgodność marzenia z rzeczywistością sprawia, że
bohater staje się ofiarą konfliktu między swymi złudzeniami i oczekiwaniami, a praktycznym, banalnym
życiem.


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Sławek




Dołączył: 17 Wrz 2010
Posty: 207
Przeczytał: 0 tematów

Pomógł: 4 razy
Ostrzeżeń: 0/5
Skąd: i tak nie będziecie wiedzieć...

PostWysłany: Wto 20:35, 18 Paź 2011    Temat postu:

Co do 18 to wiem tylko, że werter błaga Boga o ukojenie bólu, cierpienia, ale nic więcej.
Z tego co wrzuciła Weronika widzę, że werteryzm jest pokrewny z Weltschmerz'em.


Post został pochwalony 0 razy

Ostatnio zmieniony przez Sławek dnia Wto 20:38, 18 Paź 2011, w całości zmieniany 1 raz
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
mparzy




Dołączył: 19 Wrz 2010
Posty: 104
Przeczytał: 0 tematów

Pomógł: 4 razy
Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Wto 20:42, 18 Paź 2011    Temat postu:

18. Werter błaga Boga o to, by do niego wrócił, by Werter był Jego. Przywołuje słowa Chrystusa na krzyżu: "Boże, mój czemuś mnie opuścił". (Mat. 27, 46)

12. Kiedy Werter pisze po raz pierwszy, że kocha Lottę? Do czego doprowadza go ta miłość?

Pierwsze wyznanie miłości w liscie - 16 czerwca 1772 r. Ta miłość doprowadza go do depresji i samobójstwa (w tym miejscu więcej szczegółów o Albercie etc.)

17. Dlaczego towarzystwo jest niezadowolone z obecności Wertera?

Ponieważ część pań z towarzystwa zażądała wyproszenia Wertera z przyjęcia u C., grożąc, że opuszczą jego dom. Ciotka panny B. również stała się nieprzychylna i skrytykowała ich znajomość.


Post został pochwalony 0 razy

Ostatnio zmieniony przez mparzy dnia Wto 21:38, 18 Paź 2011, w całości zmieniany 2 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Pała




Dołączył: 16 Wrz 2010
Posty: 218
Przeczytał: 0 tematów

Pomógł: 5 razy
Ostrzeżeń: 0/5
Skąd: Piaski

PostWysłany: Wto 20:48, 18 Paź 2011    Temat postu:

I właśnie jak to jest w tym 18? bo moim zdaniem cytat pasuje co dał Michał. Ale jednak błaga Boga chyba o coś innego. Jeśli ktoś ma pomysły pisać.Very Happy

Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Robert Raszewski




Dołączył: 16 Wrz 2010
Posty: 61
Przeczytał: 0 tematów

Pomógł: 1 raz
Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Wto 20:48, 18 Paź 2011    Temat postu:

Nie chce mi sie pisac moich odpowiedzi bo mam lenia ale moge podac fragmenty zaznaczone w mojej ksiazce po siostrze <cwaniak2> Very Happy
16.
24 grudnia "Poza tym coz za blyszczaca nedza, jakaz nuda panuje posrod..." i "najbardziej draznia mnie fatalne zapatrywania..."
11.
Tak jak Mateusz napisał
6.
29 czerwca "Nie zwracalem uwagi zgola uwagi na jego niezmierne madre wywody i podczas gdy mowil...."
7.
22 maja "zycie jest snem tylko" topos zycia snu


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Martyna Wyzujak




Dołączył: 16 Wrz 2010
Posty: 194
Przeczytał: 0 tematów

Pomógł: 1 raz
Ostrzeżeń: 0/5
Skąd: Piaski

PostWysłany: Wto 20:54, 18 Paź 2011    Temat postu:

17. Podczas obiadu u hrabiego C. Werter przeżywa ogromne upokorzenie. Bohater zostaje wyproszony przez gospodarza z przyjęcia, gdyż z pochodzenia jest mieszczaninem, nie ma więc dla niego miejsca wśród uprzedzonej do niższych warstw arystokracji. Wydarzenie to sprawia, że Werter decyduje się na powrót do rodzinnego miasta.

Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Sławek




Dołączył: 17 Wrz 2010
Posty: 207
Przeczytał: 0 tematów

Pomógł: 4 razy
Ostrzeżeń: 0/5
Skąd: i tak nie będziecie wiedzieć...

PostWysłany: Wto 20:58, 18 Paź 2011    Temat postu:

To zróbmy w 18 syntezę. Werter cierpi, ponieważ Bóg go opuścił i w konsekwencji błaga Boga, aby Ten do niego wrócił.

Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Pała




Dołączył: 16 Wrz 2010
Posty: 218
Przeczytał: 0 tematów

Pomógł: 5 razy
Ostrzeżeń: 0/5
Skąd: Piaski

PostWysłany: Wto 21:02, 18 Paź 2011    Temat postu:

Sławek genialny pomysł.;D Ale czy dobrze myslisz?; >

Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Wyświetl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum www.wilawiankipierwszade.fora.pl Strona Główna -> zaaaaaaaadania / j.polski Wszystkie czasy w strefie GMT + 3 Godziny
Idź do strony 1, 2, 3, 4  Następny
Strona 1 z 4

 
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach

fora.pl - załóż własne forum dyskusyjne za darmo
Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Regulamin