Forum www.wilawiankipierwszade.fora.pl Strona Główna www.wilawiankipierwszade.fora.pl
forum klasy 1d
 
 FAQFAQ   SzukajSzukaj   UżytkownicyUżytkownicy   GrupyGrupy   GalerieGalerie   RejestracjaRejestracja 
 ProfilProfil   Zaloguj się, by sprawdzić wiadomościZaloguj się, by sprawdzić wiadomości   ZalogujZaloguj 

tadziu

 
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum www.wilawiankipierwszade.fora.pl Strona Główna -> zaaaaaaaadania / j.polski
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Michał Baran




Dołączył: 23 Wrz 2010
Posty: 9
Przeczytał: 0 tematów

Pomógł: 1 raz
Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Pon 21:05, 05 Gru 2011    Temat postu: tadziu

1. Przyczyny powstania Pana Tadeusza
1. Tęsknota za ojczyzną uwydatnia w inwokacji.
2. Wspomnienia oiczyzny.
3. Chęć ukazania obrzędów, tradycji, krajobrazów zapiamiętanych w dzieciństwie i młodości.
4. Chęć pozostania nieśmiertelnym za sprawą eposu.
5. Chęć "pokrzepienia" serc Polaków.
6. Potrzeba kracji bohatera romantycznego.
2. Co to jest:
-Sarmatyzm- Mickiewicz, w „Panu Tadeuszu” nawiązuje do tradycji sarmackiej, ukazując świat dawnej szlachty, który, z początkiem XIX wieku odchodzi w przeszłość, w związku z procesami modernizacyjnymi. Świat ten ukazany jest w sposób wyidealizowany. Autor, ogarnięty nostalgią za przeszłością, za utraconą Litwą i umiejscowioną w niej idyllą. Uczucia te są szczególnie widoczne w lirycznych fragmentach epopei, a także w „Epilogu”. Idyllę tę pragnie przywrócić sobie i wszystkim emigrantom. Mityzuje przeszłość, by stała się ona wzorem dla współczesności.
-Mesjanizm-
-Zajazd-Polacy jako ród waleczny bardzo lubili pojedynkowanie się oraz organizowanie zajazdów. Sam podtytuł „Pana Tadeusza” brzmi „ostatni zajazd na Litwie”. Pojedynki te wynikały kłótliwości i skłonności do samosądów. Szlachta zbierała wojsko i sama wydawała wyrok. Ważną osobą był Woźny, który zanosił zapowiedź zajazdu i ogłaszał zajęcie ziemi przez organizatora zajazdu.
4. Zaścianek i dwór w Soplicowie.

Dworek znajdował się w pięknej okolicy. Stał nad brzegiem strumyka na niewielkim pagórku w brzozowym gaju. Otaczały go pola, na których rosły różne zboża. Dworek był zbudowany z drzewa i częściowo podmurowany. Z oddali było już widać jego białe ściany, na które topole rzucały zielone cienie.. Dom był niewielki, ale porządny.
Wewnątrz budynku od drzwi wił się długi korytarz, który ozdobiony był portretami przestawiającymi: Tadeusza Kościuszko w czamarce krakowskiej przysięgającego wypędzenie mocarzów z Polski, Rejtana siedzącego przed książkami „Fedon i Żywot Katona” oraz Jasińskiegp i Korsaka walczących na Pradze. Na parapetach w całym domu stały donice z pachnącymi ziołami: geranium, lewkonią i fiolkami. W pokoju przy sypialnym znajdował się stary stojący zegar kurantowy, który grał Mazurek Dąbrowskiego.
Do domu prowadził piaszczysty gościniec, na który wchodziło się zawsze otwartą bramą.
Za domem znajdowała się ogromna stodoła, która była wypełniona zbiorami.
Wygląd zewnętrzny i wewnętrzny dworku, w Soplicowie świadczy o dostojności, gościnności, tradycjonalności jego właścicieli. Dwór tętnił życiem, wypełniony był radością, miłością. Widać w nim było gospodarską rękę i bardzo zachęcał do odwiedzin.

5. Natura w Panu Tadeuszu.
Przyroda w Panu Tadeuszu stanowi integralną część świata przedstawionego. Mickiewicz już w pierwszych słowach dzieła podkreśla wyjątkowość nadniemeńskiego krajobrazu, który jest dla niego wspomnieniem ojczyzny, przechowywanym w sercu przez wiele lat. To kraina, w której przyroda jaśnieje mnogością barw, zapachów, odgłosów. Wszystko jest dynamiczne i pełne sił witalnych. Są tam pola malowane złotem pszenicy i srebrem żyta, odcinające się bielą gryki od zielonych i wijących się niczym wstęga łąk. Soplicowo zostaje wtopione w krajobraz, połączone z nim nierozerwalnymi więzami i trudno powiedzieć, czy to natura stanowi element życia ludzi, czy ludzie wkomponowani zostali w przyrodę.
Mistrzowskie operowanie różnorodnymi środkami stylistycznymi przez poetę sprawia, że przyroda ożywa, Dzięki wspaniale wykreowanej plastyczności opisów, dochodzi do wizualizacji przyrody, jej iście malarskiego przedstawienia. Mnogość opisów to ogromne możliwości dla wyobraźni czytelnika. Przyroda towarzyszy człowiekowi w jego codzienności, wytycza rytm jego życia poprzez pory roku i pory dnia.
Wschody i zachody słońca to wyznacznik czasu dla chłopów, pracujących w majątku Sędziego.
Przyroda towarzyszy człowiekowi również w jego sferze emocjonalnej. Kiedy w Soplicowie panuje harmonia, a goście spędzają czas na rozrywkach, przyroda emanuje ciepłem, pięknem dnia, spokojem. W chwili, gdy Soplicowo jest zagrożone zajazdem nadciągają chmury i zaczyna padać deszcz, który zamienia się w burzę podczas bitwy z Moskalami.
Mickiewicz dokonuje uosobienia i antropomorfizacji natury, nadając jej cechy fizyczne, psychologiczne i zachowania właściwe człowiekowi. Słońce idzie po niebie, wzdycha ciepłym powiewem, topole bronią dwór od wiatrów. Liczne epitety, świetnie skonstruowane porównania, przenośnie i animizacje, zastosowane przez twórcę dzieła, tworzą malownicze krajobrazy i świat przepełniony ogromem natury.

6. Obrzędowość polskiej szlachty.
Istotnym składnikiem szlacheckiego życia i kultury były zwyczaje, które wzbogacały ich codzienne życie i dostarczały rozrywki. Jedną z takich rozrywek jest polowanie, wyraz szlacheckiego umiłowania przygody. Natura, lasy, ziemia są wszechobecne w życiu szlachty, która jest pod ich przemożnym wpływem. Samo polowanie przybiera formę rytuału. Trwa od wschodu do zachodu słońca. Według tradycji najznakomitsze było polowanie na grubego zwierza – niedźwiedzia bądź też jelenia, ponieważ tylko zwierzęta, posiadające kły lub poroże, są godne szlacheckiego zainteresowania. Reszta zwierząt, na przykład zające przeznaczone są dla służby.

Po zakończeniu polowania odbywała się tradycyjna i wystawna uczta przy ognisku, na której podawano staropolski bigos. Głównym orędownikiem polowania na grubego zwierza w epopei, a jednocześnie mistrzem ceremonii, jest Wojski, któremu szlachecka duma nie pozwala brać udziału w pościgu psów za zającem, który miał rozstrzygnąć spór między Asesorem i Rejentem. Wojski jest organizatorem i swoistym mentorem w kwestii łowów. O ile w polowaniu na szaraki mężczyznom mogły towarzyszyć kobiety, nie dopuszczano ich do udziału w łowach.

Rozrywką, którą cieszyły się również kobiety, było grzybobranie. Wyprawy do lasu, na koźlarze, borowiki i rydze, były uważane za niezwykle cenną przyjemność. Strój na grzybobraniach był dodatkowo wzbogacony o słomkowy kapelusz i płócienne opończe.

7. Scharakteryzuj szlachtę zaściankową.
W „Panu Tadeuszu” szczegółowo poznajemy bogato charakteryzowany ród Dobrzyńskich (szlachta zaściankowa). Klan czystej krwi polskiej, którego członkowie od czterystu lat przebywali na Litwie, składa się z zubożałej szlachty zamieszkałej w Dobrzynie. Adam Mickiewicz ukazuje wzorowych Polaków - patriotów, zachowujących wieloletnie tradycje i pielęgnujących pamięć o przodkach współtworzących historię kraju ojczystego, lecz niepozbawionych wad.
Dobrzyńscy cieszą się szacunkiem ludzi.Od wieków bronili ojczyzny.Niegdyś silni, możni i wpływowi, nie muszący się o nic martwić dzisiaj znajdujący się w o wiele gorszej sytuacji, zmuszeni ciężko pracować na własne utrzymanie
1) Strój/ ubiór.
Praktycznie nie różnili się od chłopów, ale zaznaczali swą odrębność strojem.
Mężczyżni noszą „kapoty białe w czarne pręgi, a w niedziele kontusze”, kobiety natomiast ubierają się w „drylichy albo perkaliczki” i trzewiki, a prace wykonują w rękawiczkach.
2) Uroda.
Każdy z rodu Dobrzyńskich miał czarne włosy, oczy, wysokie czoła oraz orli nos.

MOWA, ZWYCZAJE
"Zachowali mazurską mowę i zwyczaje."

TRADYCJA

1) Dobrzyńscy byli niezwykle przywiązani do tradycji. Od lat nadawali dzieciom te same imiona (nadawali im imiona polskich świętych). Mężczyznom: Bartłomiej, kobietom: Kachna, Maryna
Dla rozróżnienia poszczególnych osób, nadawano im przydomki (imioniska), zależne od zajęcia, charakterystycznej cechy wyglądu, przyzwyczajeń, zalet lub przywar lub wady, tak mężczyźni jako i kobiety.").

OGÓŁEM
1) Wśród szlachty zaściankowej możemy znaleźć bogactwo różnorodnych charakterów.
Istnieje tu podział ze względu na różnicę pokoleń: starsze osoby nacechowane są spokojem, rozsądkiem i równowagą, natomiast młodsze pokolenie cechuje zbytnia porywczość, gniew.

2) Nad całą społecznością czuwa Maciek nad Maćkami. Maciej to siedemdziesięciodwuletni starzec dziarski, niskiego wzrostu, dawny konfederat barski.W młodości przeszedł służbę wojskową, podczas której niezwykle zasłużył się dla kraju, między innymi ratując pana Pocieja.


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Sławek




Dołączył: 17 Wrz 2010
Posty: 207
Przeczytał: 0 tematów

Pomógł: 4 razy
Ostrzeżeń: 0/5
Skąd: i tak nie będziecie wiedzieć...

PostWysłany: Pon 21:49, 05 Gru 2011    Temat postu:

Pełna nazwa utworu brzmi: "Pan Tadeusz, czyli ostatni zjazd na Litwie. Historia szlachecka z roku 1811-1812 we dwunastu księgach wierszem"


10.
Rodzaj literacki: epika
Gatunek literacki epopeja narodowa (epos)


Post został pochwalony 0 razy

Ostatnio zmieniony przez Sławek dnia Pon 22:07, 05 Gru 2011, w całości zmieniany 1 raz
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Piotr Katański




Dołączył: 16 Wrz 2010
Posty: 382
Przeczytał: 0 tematów

Pomógł: 7 razy
Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Pon 22:14, 05 Gru 2011    Temat postu:

sławek brawo
odpowiedziałeś na najtrudniejsze pytania z kartki


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Sławek




Dołączył: 17 Wrz 2010
Posty: 207
Przeczytał: 0 tematów

Pomógł: 4 razy
Ostrzeżeń: 0/5
Skąd: i tak nie będziecie wiedzieć...

PostWysłany: Pon 22:16, 05 Gru 2011    Temat postu:

Z innych lektur odpowiadałem na trudne pytania. Daje szansę innym, żeby się wykazali.

Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Martyna Wyzujak




Dołączył: 16 Wrz 2010
Posty: 194
Przeczytał: 0 tematów

Pomógł: 1 raz
Ostrzeżeń: 0/5
Skąd: Piaski

PostWysłany: Pon 22:20, 05 Gru 2011    Temat postu:

Danke schön Smile

Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Weronika




Dołączył: 18 Wrz 2010
Posty: 282
Przeczytał: 0 tematów

Pomógł: 5 razy
Ostrzeżeń: 0/5
Skąd: Piaski

PostWysłany: Pon 22:41, 05 Gru 2011    Temat postu:

niby napisane jest że z epiki, ale tak naprawdę to łączy wszystkie rodzaje literackie, czyli fachowo mówiąc, ten utwór charakteryzuje synkretyzm literacki. Very Happy

Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Wyświetl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum www.wilawiankipierwszade.fora.pl Strona Główna -> zaaaaaaaadania / j.polski Wszystkie czasy w strefie GMT + 3 Godziny
Strona 1 z 1

 
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach

fora.pl - załóż własne forum dyskusyjne za darmo
Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Regulamin